Je tu čas veľkých týždenných nákupov. Naše kroký vedú do supermarketu, kde nájdeme všetko. Obsah košíka je jasný! Pár kúskov zeleniny či nejakého sladkého pokušenia najmä však hviezdu každého taniera, mäso. Stránka MSN.com – sekcia Zdravia prináša článok po ktorom by mnohí zvážili, či by po tejto surovine siahli. Prinášame vám preklad 16 dôvodov, ktoré Vás prinútia sa zamyslieť, či sa oplatí nakupovať mäso v supermarketoch.

 

Dôvod č.1 – Hygiena pri spracovaní mäsa

Aby sa mohli narezať studené mäsové kusy, sú potrebné špeciálne stroje. Problematická je ich hygiena. Riziko jej nedostatku sa prejavuje výskytom Listérie. Táto spôsobuje ochorenie listeriózu, ktorá napáda mozgové tkanivo a vie spôsobiť v krajných prípadoch aj úmrtie. Vedci z týmov USDA, FDA a CDC potvrdili 3% výskyt tejto baktérie v skúmaných kusoch. Našťastie sa výskyt listérie znížil pod 80% a už dekádu o nej nebolo počuť.

Dôvod č.2 – patogény v mäse

Surové mäso je plné patogénov ako napríklad E.coli alebo Listéria. Ak si myslíte, že plastová ochrana stačí, nie je to tak. Snažiť sa totiž vytiahnuť dobre zabalené surové kura z regálu vás môže stáť zdravie. Aj keď sa počet ochorení spôsobených práve spominanými baktériami znížil, je dôležité aby ste si po každom dotyku s obalom umyli ruky a mäso dôkladne uvarili.

 Dôvod č.3 – nesprávne označovanie druhov mäsa

Viete čo si kupujuete, veď je to napísané na štítku. Verte či neverte odborníci berú testovanie pravosti mäsa ceľkom zľahka. Áno kravu od sliepky ľahko rozlíšime, ale čo také ryby? Jedna zo štúdií odhalila nesprávne označovanie práve týchto vodných tvorov. Stáva sa teda, že namiesto tuniaka kúpite podobne vyzerajúcu rybu a zatiaľ čo v mnohých prípadoch ide o jedlé kusy, môžete naraziť aj na makrelu, spôsobujúcu problémy s trávením.

Dôvod č.4 – expirácia môže byť stará

Expirácia. Strašiak všetkých komôr, chladničiek či mrazničiek. Je logické, že nič nie je nesmrteľné. Supermarkety však vedia ako na to. Po lopate, 30 štátov nereguluje etiketáciu, čo znamená, že túto prácu môžu obchodné reťazce vykonávať svojvoľne. Že mäso expiruje dnes? Nevadí. Pokiaľ vyzerá ako keby práve opustilo bitúnok prelepujú zamestnanci označenia doby spotreby, ktoré sa môžu pretiahnuť aj o týždeň. Z toho vyplýva ponaučenie: Nesúď knihu podľa obalu.

 

Dôvod č.5 – antibiotiká v mäse

36 000 ton antibiotík. To je jedno z červených čísiel roku 2010. Presne toľko medikamentov bolo podaných hospodárskym zvieratám určených na porážku ako prevencia voči chorobám, vznikajúcim najmä kvôli zlým podmienkam v chove.  Problémom je, že antibiotiká určené zvieratám sa dajú kúpiť tak povediac za „babku“ a nepodliehajú až tak prísnej kontrole ako pri humánnej liečbe.

 

Dôvod č.6 – Stafylokoky na večeru?

Vravíte si pri tom množstve antibiotík neprežije nič. Bohužiaľ časopis Clinical Infectious Disease v roku 2011 prišiel s prehlásením, že polovica surového mäsa vyskytujúceho sa na amerických pultoch obsahuje Stafylokoka. Jedná sa o baktériu spôsobujúcu vážne zdravotné problémy a bola objavená u obľúbených typov zvierat ako kura či moriak.

Dôvod č.7 – Rozklepané mäso je na tom horšie

Lahodí vašim očiam rozklepané mäso? Pozor, pozor. Mechanické klepanie totiž so sebou prináša riziká. V princípe je vnútro mäsa chránené a sterilné. Akonáhle sa však rozruší štruktúra daného kusu je viac ako pravdepodobné, že sa isté nebezpečné bunkové kmene, rezistentné voči antibiotikám, rozšíria dovnútra a mäso sa tým pádom kontaminuje.

Dôvod č.8 – Viac než len antibiotiká v mäse

Suma sumárum – baktérie a antibiotiká, viac toho byť nemôže. Opak je pravdou. V roku 2012 vyšla John Hopkins University s výsledkami výskumu, zaoberajúceho sa obsahom látok v kuratách pred porážkou. Antidepresíva, lieky proti bolesti, lieky proti stresu a kofeín. Kuriatka totiž rastú rýchlejšie v bdelom stave, ktorý kofeín zaručuje. Požívanie takýchto kusov je teda ako vyjesť polku lekárne.

Dôvod č.9 – Vďaka chémii mäso pôsobí čerstvo dlhšie ako je reálne čerstvé

Jeme očami a tak si teda vyberáme potraviny s najlepším vzhľadom. Mäsová prirodzená farba po pár dňoch strávených v našej chladničke je sivo-hnedá, no mäsová „supermarketová“ farba je stále rúžová. Ako je to možné? Môže za to chemická látka karbon monoxid, ktorá interaguje s myoglobínom a zaručuje toto sfarbenie. Zaujímavé je, že po jeho použití môže mäso vyzerať „fresh“ celý rok.

Dôvod č.10 – nielen stafylokoky…

Jedného bezstafylokokového moriaka. Cítite sa bezpečne, ale nie je to tak. Ďalšou baktériou, ktorá napáda tieto zvieratá sú aj fekálne baktérie ako Enterokokus či E.coli.

 

Dôvod č.11 – mixované mäso z viacerých zvierat v jednom kuse

Ak by sme v gastro-svete hľadali „mozaiku“, tak väčšiu ako hamburger nenájdeme. Hovädzie sekané môže napríklad v McDonalde obsahovať mäso z viac ako 100 kusov dobytka. Síce to neovplyvňuje bezpečnosť pokrmu ale predsalen to je nemilá myšlienka. Odporúčanie teda znie, že pokiaľ navštívite mäsiara požiadajte ho aby vám mäso pomlel priamo pred vami.

Dôvod č.12 – mäso zo starých zvierat

Najlepšie steaky sa vyrábajú z mäsa hovädzieho dobytka chovaného presne na tieto účely. Supermarketom ale vo väčšine prípadov nejde o to aby mäso bolo kvalitné, a tak využívajú mnohokrát kusy zo starších, vyradených alebo chovných kráv, zabitých medzi 6 až 8 rokom života.

Dôvod č.13 – kontrola kvality uznávaným úradom

Mäso hodnotíme vzhľadovo a chuťovo. USDA (Americké ministerstvo poľnohospodárstva) hodnotí kvalitu mäsa na základe 8 kategórii: prvotriednosť,voľba, výber, štandard,užitočnosť, komerčnosť, spôsob rezu, konzervovanie. Voľba a výber sú základom v supermarketovom svete. Dávajte si pozor a kupujte preverené mäso, ktoré obsahuje nálepku USDA v US alebo Značka Kvality na SK . Zoznam preverených výrobkov sa nachádza na ich oficiálnej stránke.

Dôvod č.14 – Salmonela

Salmonela. Ďalší skrytý ne-friend našej spoločnosti. Zatiaľ čo veľa krajín dodržiava prevenciu voči salmonele zabudovanou ochranou voči tejto chorobe priamo na kuracích farmách, v Amerike by sme ich hľadali len ťažko.v číslach až 25%surových kuracích častí bolo kontaminované. 200 000 Američanov je vďaka nízkym požiadavkam ročne nakazazených salmonelov z hydiny. USDA z tohto dôvodu zvýšila testovanie na toto ochorenie u hydiny.

Dôvod č.15 – Chcete vedieť odkiaľ mäso pochádza?

Nachádzate sa v Amerike a chcete vedieť odkiaľ pochádza ten lahodný kúsok mrkajúci na vás z pultu? Na základe nového trendu nie je vyžadované od maloobchodníkov a producentov aby vedeli kde bolo zviera vychované, zabité a jeho mäso spracované. Je to kvôli sťažnosti hlavných obchodných partnerov Kanady a Mexika, že zákony označovania pôvodu mäsa diskreditujú kusy pochádzajúce z neamerického priestoru. Advokáti síce tvrdia, že to nemá žiaden vplyv na bezpečnosť potravín, ale kto má rád kupovanie mačky vo vreci? http://blog.meatinstitute.org/2015/12/cooling-down-the-cool-rhetoric/

Dôvod č.16 – Zombie v mrazničke?

Deň vďakyvzdania ide ruka v ruke s prípravou moriaka. Mnohí si neuvedomujú, že  moriak v mrazničke obchodného reťazca mohol byť po smrti už niekoľko mesiacov.